TİKA 2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında 17 ülkeye kardeşlik, umut ve gelecek götürdük.

Türk İşbirliği Ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile organize ettiğimiz Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında 17 farklı ülkeye giden 23 öğrencimiz, bu ülkelerde Tika’nın  ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek birçok proje ve faaliyete katıldı.

Öğrenciler, program kapsamında Nijer’in yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Gana, Karadağ, Kazakistan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus’a gittiler. Tika’nın o ülkelerdeki kalkınma projelerini yerinde görme şansını yakalarken, Maarif vakfının okullarını ve Yunus Emre Enstitüsü’nün ofislerini ziyaret etti.

Program kapsamında Romanya’ya seyahat eden Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü Başkanımız Muhammed Fatih Eren beraberindeki iki gönüllümüz oradaki kurumları ziyaret ederken Tika’nın bir çok projesine katkı verdi.Yetimhane ziyaretlerinden kütüphane kurulumuna kadar bir çok faaliyet ve projenin içerisinde bulunan gönüllülerimiz zihinlerinde bir çok proje fikri ile geri döndü.

Gittikleri ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşlarının belirlediği okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekanlara tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılan öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulundu.

Ülkeler arasındaki kültürel bağların da gelişmesine katkı sağlayan projede öğrenciler gittikleri ülkelerde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ile tanışıyor ve  oradaki yerel kurumlarla tecrübe paylaşımında bulunuyorlar.

TİKA, Türkiye’nin şefkat elini uzattığı dünyanın dört bir yanına giderek eşsiz tecrübeler kazanacak gönüllü öğrencilerin, program aracılığıyla küresel gönüllülük bilincine de hakim olmalarını hedefliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir